Vieš o ňom/nej, že v minulosti niekoho mal/a. Sexuálne. Možno aj viacerých. Možno ti to ten človek povedal sám, možno to naňho prezradili iní. On/ona ti tvrdí, že to ľutuje a že to je minulosť. Že už žije inak, čisto.
Veriť mu/jej – alebo radšej neveriť?
Chceš vedieť, či sa naňho/na ňu budeš môcť v budúcnosti spoľahnúť?
Tak ho/ju pozoruj. Nenechaj hovoriť iba jeho/jej ústa, ale najmä činy. Dopraj si čas, buď dôkladný/á. A priebežne hľadaj v jeho činoch odpovede na tieto otázky:
1. Ako sa správa k príslušníkom opačného pohlavia? Sú jeho pohľady či dotyky žiadostivé, provokatívne, zvádzajúce?
2. Vedie dvojzmyselné reči, rozpráva necudné vtipy, má rôzne (sexuálne) narážky, baví sa, ak to robí niekto v jeho/jej okolí?
3. Pri dievčatách: Ako sa oblieka a upravuje? Nosí zvodné, vyzývavé, odhaľujúce oblečenie? Veľmi hlboké výstrihy, krátke sukne či šortky? Priveľmi obtiahnuté nohavice či svetríky? Je očividné, že si je efektu na chlapcov vedomá? Vychutnáva si ho? Prehnane zvodne a výrazne sa líči?
(Pozor – to, že niekto je podľa teba zvodne oblečený, ešte neznamená, že mal aj taký úmysel. Možno má tá osoba iba inak nastavené hranice vkusu. Dopraj si čas, aby si ju predčasne neodsúdil.)
4. Flirtuje alebo si nejakým iným okázalým spôsobom vynucuje pozornosť ľudí opačného pohlavia?
5. Stretáva sa (často) s ľuďmi, ktorí tiež nemajú najlepšiu povesť? Chodí s nimi (často) vonku, očividne s nimi trávi veľa času?
(Pozor – ani to ešte nemusí veľa znamenať. Ako sa však vraví, vrana k vrane sadá. Kresťana to zrejme bude ťahať viac napr. do spoločenstva ako do nejakých pochybných partií.)
6. Ako reaguje na sexuálne scény vo filmoch, na rôzne videá či obrázky s nevhodným obsahom? Snaží sa im vyhýbať, je rozpačitý/á, ak náhodou nejaké uvidí, alebo si ich prezerá s očividným a neskrývaným záujmom?
7. Aké názory, videá, obrázky, citáty a pod. šíri na sociálnych sieťach? Má lajknuté rôzne stránky s pochybným obsahom? Alebo príliš veľa „priateľov“, s ktorými sa zoznámil/a chatovaním na rôznych zoznamovacích serveroch?
8. Ako ti vysvetlil/a dôvody, pre ktoré sa rozhodol/a pre život v čistote? Znejú veľmi silene, nedôveryhodne? Alebo dokonca žiadne ani nemá?
(Pozor – nie každý vie otvorene hovoriť o svojom vnútri, najmä ak sa to týka tak citlivej a intímnej témy, preto dobre rozlišuj, či to, čo považuješ za neúprimnosť, nie je „len“ neochota rozprávať o tom s tebou.)
9. Rád/rada chodí po zábavách, diskotékach, chatách...? Opäť platí, že to nemusí ešte nič znamenať, je však zjavné, že človek, ktorý sa snaží žiť čisto, sa nechce uvádzať do pokušenia, ak teda takýto typ zábavy vyhľadáva príliš často, určite si na to treba posvietiť.
10. Aké má vzťahy so svojim bývalým/bývalou sex. partnerom/partnerkou či partnermi/partnerkami?
Tieto (a podobné) otázky ti určite pomôžu zorientovať sa – odpovede však už musíš hľadať sám/sama.
Ak zistíš, že to s tým človekom nie je také ružové, ako by ti chcel nahovoriť, že s nečistotou ešte stále bojuje – potom je zrejme lepšie dať ruky preč. Aspoň dočasne. Neposudzuj ho/ju však ani neodsudzuj, a už vôbec ho/ju neohováraj – to už by bol tvoj hriech a tvoje zlyhanie.
Ak zistíš, že jeho/jej obrátenie je úprimné, že čistota je naozaj jeho/jej novým životným štýlom, že to s Bohom aj cudnosťou myslí úprimne – teš sa z toho, teš sa z neho/nej, a prijmi ho ako nového človeka. Boh predsa chce, aby sme si navzájom odpúšťali.
Že to nejde? Že je to ťažké?
Kde je problém?
Možno v tebe, v tvojej pýche?
Nezabúdaj – ak Boh odpustil nejakému človeku jeho hriech, kto si ty, aby si ho súdil a posudzoval? Nie je to už potom tvoj hriech, ak sa nevieš povzniesť nad minulosť iného človeka?
Nezabúdaj – ak Boh odpustil nejakému človeku jeho hriech, kto si ty, aby si ho súdil a posudzoval? Nie je to už potom tvoj hriech, ak sa nevieš povzniesť nad minulosť iného človeka? Možno ty si nezlyhal/a v oblasti čistoty, ale určite si zlyhal/a v niečom inom. Možno máš dlhodobé problémy s lakomstvom, závisťou, klebetením... Alebo trebárs s posudzovaním. Ako by sa ti páčilo, ak by preto s tebou niekto nechcel chodiť, hoci si svoj hriech úprimne oľutoval/a a máš aj úprimný úmysel žiť inak, lepšie? Alebo ak by ti zdanlivo odpustil, ale pritom by ti pri každej príležitosti dával najavo, že je z teba a tvojej minulosti sklamaný?
Ako sa má cítiť človek, ktorý si následky zo svojho predošlého životného štýlu v sebe rieši (napriek spovedi, napriek ľútosti, napriek novému životu v Kristovi) doteraz – a ty mu budeš jeho minulé zlyhania stále pripomínať či odsudzovať ho za ne?
Ak máš s jeho/jej minulosťou naozaj problém, hoci vidíš, že sa zmenil/a, zver sa mu, rozprávaj mu o svojich pocitoch, ale zároveň sa snaž s týmito pocitmi niečo robiť. Udržiavať ich v sebe a rozmnožovať, to ani jednému z vás – a vášmu vzťahu už vôbec – nepomôže.
A hlavne – zver svoje pocity Bohu. Rozprávaj o tom s ním, modli sa. Popros ho o odpustenie, že tvoje predstavy o tom, aký by mal byť ten druhý, prevládli nad tvojou láskou. Boh je dobrý Ocko, ktorý ti určite rád pomôže poradiť si aj s týmito pocitmi, s týmto krížom.
Koniec koncov, aj podobenstvo nás učí, že máme byť milosrdní ako Otec; nie spupní ako starší brat, ktorý sa hneval na Otca aj na márnotratného brata a nedokázal sa tešiť z jeho návratu...
PS: Pre tých, ktorí neveria, že sa dá nečistota úprimne oľutovať, že človek môže takýto štýl života s Božou milosťou zanechať, že si potom o to viac váži a cení obnovenú čistotu a berie ju ako nezaslúžený dar od Boha, ktorý mal plné právo hnevať sa, ale bol milosrdný; je to možné. Existuje veľa ľudí, ktorí takúto premenu a uzdravujúcu silu Božej lásky zažili. A jedna z nich píše tento článok.