Nápad natočiť film vznikol pri realizácii projektu rýchlych a výživných debát so stredoškolskými študentmi v projekte Tlakový hrniec. Autorka projektu Lívia Halmkan sa v debatách často stretávala s názorom študentov a študentiek, že ak nastane vo vzťahu ťažká kríza, vzťah je naveky poškodený a treba si nájsť nového partnera. „Pýtala som sa, či je to naozaj tak,“ hovorí Lívia Halmkan. „Dokedy je dobré bojovať? A kedy treba snahu o obnovu manželstva vzdať? Aký je príbeh manželských kríz?“
Ešte pred natočením filmu Lívia vytvorila anonymný dotazník, v ktorom približne 200 ľudí odpovedalo na otázky týkajúce sa manželskej krízy a jej dosahu na vzťah. „Prekvapili ma dva výsledky dotazníka. Prvý bol ten, že drvivá väčšina z odpovedajúcich priznala, že prežili manželskú krízu. Druhý, ktorý som nečakala, bol ten, že takmer všetci následne povedali, že po prekonaní krízy bol ich vzťah ešte pevnejší.“
Tento moment viedol tvorcov k natočeniu filmu, ktorý je v týchto dňoch už hotový. “Pri strihaní filmu nás viackrát prekvapilo, s akou odvahou nám účinkujúci vyrozprávali na kameru svoje najväčšie zlyhania. Ich úprimnosť a intimita je krehká a paradoxne aj veľmi silná. Je pre nás zvláštne, že od niekoho, kto si v manželstve prešiel naozaj ťažkou krízou, počujeme, že manželstvo ako také má preňho hodnotu, “ hovorí o filme jeho spoluautorka Mária Piatriková.
Premiéra filmu a diskusia s tvorcami je naplánovaná na štvrtok 5. Marca 2020 o 17.00 na Malej scéne STU.
Informácie o filme:
Originálny názov: Manželstvá z tlakového hrnca
Krajina pôvodu: Slovensko
Rok výroby: 2020
Žáner: dokumentárny film
Dĺžka: 70 minút
Jazyk: slovenský a anglický, slovenské titulky
Kamera, strih: Stanislav Piatrik
Dramaturgia: Mária Piatriková
Réžia: Lívia Halmkan
Animácie: Kriss Sagan
Film prinášajú: Tlakový hrniec a Fórum života
Lívia Halmkan od roku 2018 realizuje projekt rýchlych a výživných debát Tlakový hrniec so stredoškolskými študentmi. Vyvinula vlastný koncept, aby počas jednej vyučovacej hodiny (45 minút) študenti zaujali vlastný postoj. Hovorí s nimi na tému neplánovaného tehotenstva, pornografie a partnerských vzťahov. Debaty s nimi ju inšpirovali natočiť tento film.
Mária Piatriková vyštudovala divadelnú réžiu a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Spoluzakladala a umelecky vedie Divadlo K (Projekt Kekse). Inscenovala predstavenia: Ofélia, REUÍZOR, Pokojíček, Cirkus, Tólkšou!, Mŕtve duše a Nezachytené fotografie. Na filme participuje ako dramaturgička.
Stanislav Piatrik je vizuálny umelec. Študoval voľné výtvarné umenie na AKU v Banskej Bystrici. V projektoch používa výrazové prostriedky ako video, fotografia, performancia a priestorové inštalácie. V súčasnosti žije a tvorí v Bratislave, kde s Máriou Piatrikovou rozbiehajú Štúdio Lazaretská.
Tlakový hrniec vznikol v roku 2018 ako samostatný vzdelávací projekt občianskeho združenia Fórum života. Fórum života je platformou pro-life organizácií a jednotlivcov od roku 2001. Svojimi aktivitami scitlivuje verejnú mienku v prospech života, pozitívne komunikuje hodnotu života a ľudskú dôstojnosť a navrhuje systémové riešenia v ochrane ľudského života. Pôsobí v regiónoch Slovenska, v teréne, v poradných orgánoch a v medzinárodných organizáciách.
Aktivity a projekty Fóra života sú zamerané na prevenciu a vzdelávanie (Tlakový hrniec, konferencie Vyber si život, 25. marec – Deň počatého života, Sviečka za nenarodené deti, Cena Antona Neuwirtha) a na konkrétnu pomoc (Sieť pomoci, Zachráňme životy, centrum Femina). Je zriaďovateľom Poradne Alexis a spoluzriaďovateľom gynekologických ambulancií Gianna v Žiline, Terezka v Poprade a sociálneho podniku Labore.
Podrobné informácie o projekte Tlakový hrniec i o dokumentárnom filme Manželstvá z tlakového hrnca nájdete na www.tlakovyhrniec.sk.
Kontakt pre médiá:
Lívia Halmkan: film@tlakovyhrniec.sk, 0915212087